Aconcagua

Průvodce

_____

Úvod

Aconcagua (6959) je nejvyšší hora Ameriky a zároveň nejvyšší hora ležící mimo Asii a nejvyšší hora západní polokoule. Své sousedy převyšuje o 1000 metrů a za jasného počasí je prý vidět od Tichého oceánu. Je tvořena navrstveným sopečným materiálem i když sama není sopkou. Jižní stěna je relativní výškou 2500 m pátým největším srázem na světě. Navzdory své výšce je normální cestou dostupná bez lezení, avšak kvůli možným velmi nízkým teplotám (pod -30° C), silným sněhovým bouřím (zvaným Viento Blanco) a vysoké nadmořské výšce může být výstup velmi nebezpečný. Pro úspěšný a bezpečný výstup je nezbytné dobré vybavení, fyzická zdatnost a pozorné sledování možných příznaků výškové nemoci.

Hora leží celá v Argentině, provincii Mendoza, department Las Heras. Nachází se na 70°01' z.d. a 32°39' j.š. uvnitř stejnojmenného provinčního parku. Na západě a jihozápadě je ohraničena údolím Horcones Superior, na jihu údolím Horcones Inferior, na severu a východě pak udolími Las Vacas.

Okolo Aconcaguy je několik hor vyšších, než 5000 metrů. Z údolí Horcones Superior lze přímo vystoupit na Cuerno (5462m), Catedral (5335m), Bonete (5100m) a De Los Dedos (5018m). Z údolí Horcones Inferior lze přímo vystoupit na Mirador (6089m), Ibánez (5650m) a Almacenés (5120m). Kromě toho lze z údolí Las Vacas vystoupit na Ameghino (6000m), Fitz Gerald (5357m) a další. Výškové údaje jsou čerpány z výsledků měření polských expedicí v letech 1934 a 1985.

Na Aconcaguu jsem vystoupil dvakrát (14. 1. 1997 a 23. 1. 1998), poprve jako člen šestičlenné výpravy kamarádů, podruhé jako vedoucí 22členného zájezdu brněnské cestovní kanceláře V-Tour.

Obsah

1. Nadmořská výška významných bodů
2. Přes Mendozu do Puente del Inca
3. Z Puente del Inca na Plaza de Mulas
4. Z Plaza de Mulas na vrchol a zpět
5. Možný itinerář
6. Výzbroj a výstroj
7. Různé
8. Odkazy na WWW stránky


1. Nadmořská výška významných bodů

Puente del Inca východisko, poslední sídlo 2720
Confluencia tábor na přístupové cestě (ABC) 3500
Plaza Francia tábor pod jižní stěnou 4500
Plaza de Mulas základní tábor (BC) 4270
Plaza Canadá tábor při výstupu (variantně) 4910
Cambio de Pendiente tábor při výstupu (variantně) 5180
Nido de Cóndores výškový tábor (C1) 5350
Berlin výškový tábor (C2) 5780
Independencia tábor při výstupu (variantně) 6400
Canaleta dolní konec 6600
Canaleta horní konec 6850
Aconcagua severní vrchol 6959

2. Přes Mendozu do Puente del Inca

Všechny cesty na Aconcaguu začínají v Mendoze, kde je nutno získat povolení k výstupu v kanceláři Dirección de Recursos Naturales Renovables. Ta je otevřena denně od 8.00 do 20.00 v parku Parque General San Martín. Povolení vám vystaví za 15 minut, musíte mj. sdělit pojišťovnu a adresu někoho, kdo má být zpraven v případě nehody. Poplatek za výstup v hlavní sezoně stojí 120 USD a nezahrnuje pojištění, hledání ztracených osob, lékařské zákroky ani náklady záchranné služby. Jde jen o poplatek za vstup do provinčního parku Aconcagua.

Do Mendozy se nejlépe dostanete autobusem ze Santiaga de Chile, jízdenka stojí ca. 25 USD a cesta trvá 7 hodin. V Mendoze určitě ochutnejte vynikající místní vína. Nepodceňujte domácí přípravu, navštivte ještě v Česku vinotéku.

Autobusy z Mendozy do Puente del Inca odjíždějí z autobusového nádraží v 6.00 a 10.00, cesta trvá ca. 4 hodiny a stojí 10 USD. Puente del Inca je sídlo u silnice č. 7 do Chile asi 170 km západně od Mendozy. Jméno má podle přírodního travertinového mostu přes blízkou říčku. Nachází se zde posádka horského oddílu armády, pošta, hotel a stánky se suvenýry. Nedaleko je kostel a symbolický hřbitov obětí hor. Táboření v Puente del Inca je možné.

Zpět na obsah


3. Z Puente del Inca na Plaza de Mulas

Z Puente del Inca je to na místo zvané Confluencia asi 3-4h (12 km). Vydáte se po silnici směrem na Chile, po přechodu silničního mostu silnici opustíte a dáte se vpravo po mulích stezkách. Po chvíli se Vám naskytne první pohled na Aconcaguu a po ca. hodině chůze dojdete na kontrolní stanoviště (vstup do parku), kde předložíte povolení k výstupu a dostanete plastový pytel na odpadky. Ten pak při návratu musíte vrátit, jinak hrozí pokuta 100 USD.

Kvůli aklimatizaci je dobré na Confluencii přespat, zároveň se tak vyhnete velmi dlouhému pochodu (asi 35 km) údolím Horcones. Teče zde potok s čistou vodou.

Máte-li více zavazadel, než jste schopni či ochotni nést, lze si domluvit v Puente del Inca jejich dopravu mulami. Ceny jsou jednotné, první mula stojí 120 USD, druhá a třetí 60 USD každá, čtvrtá opět 120 USD..., přičemž každá mula unese 60 kg nákladu. Mulaři Vám budou své služby nabízet pravděpodobně hned po vystoupení z autobusu. Ceny platí pro jednu cestu, kterou muly zvládnou za jeden den. Pokud nechcete absolvovat podobné martyrium a cestu si rozložíte, vezměte si menší batoh s výbavou na 2-3 dny. Batoh je na cestu dobré nějak zabalit (lodní či cestovní pytel), aby po cestě nedošel k úhoně. Mulaři ani muly s ním nebudou jednat v rukavičkách.

Na Plaza de Mulas je od roku 1992 hotel, kam je možné docházet na jídlo, popř. se osprchovat (10 USD) či telefonovat.

Zpět na obsah


4. Z Plaza de Mulas na vrchol a zpět

Cesta na Nido de Condores je vidět ze základního tábora a jeho okolí.

Z Nida je vidět velká část dalšího výstupu na vrchol. Cesta vede přes několik sněhových polí, z nichž jen poslední je strmé. Těsně po jeho přetraverzování vstupujete do suťového pole (Canaleta), zde je třeba doporučit hůlky, trpělivost a psychickou odolnost. Překonává se po pravé (západní) straně až do sedla mezi oběma vrcholy, dále vlevo na severovýchod těsně pod hřebenem na severní vrchol. Čeká Vás výjimečný rozhled, podívejte se dolů jižní stěnou. Na vrcholu se nachází asi metrový kříž.

Při sestupu je třeba včas odbočit z Canalety do sněhového traverzu. Zvlášť za špatné viditelnosti je toto místo zrádné, pokud neodbočíte, skončíte v rozlehlé západní stěně s malou šancí na ústup se ctí.

Zpět na obsah


5. Možný itinerář

A nebo úplně jinak. Program je velmi individuální, záleží na počasí, kondici, skupině, ...

Zpět na obsah


6. Výzbroj a výstroj

Zpět na obsah

7. Různé

Nejlepší doba k výstupu je leden. Touto dobou očekávejte v základním táboře stovky lidí.

Dolary neměňte, v Argentině jsou používány téměř tak často jako pesa (1 peso = 1 dolar). Nelze je použít pouze v telefonních automatech. Vezměte si dostatek drobných bankovek, drobné zpět dostanete v pesos.

Kromě normální cesty vedou na vrchol i jiné, obtížnější, které však vyžadují ledové lezení. Nejznámější jsou cesta jižní stěnou a Polská cesta. Ani jedna nezačíná na Plaza de Mulas.

Pojištění léčebných výloh samozřejmě ano, nejlépe Alpenverein.

Zpět na obsah


8. Odkazy na WWW stránky

Zpět na obsah

_____

Zpět na hory

HOME